Burnos higiena

/Burnos higiena
Užsiregistruokite

Burnos higiena

Burnos higiena 2018-12-14T17:25:30+00:00
Burnos higiena

Burnos higiena

Kas yra profilaktinė odontologija?

Profilaktinė (arba prevencinė) odontologija – tai šiuolaikinis būdas padėti jums išlaikyti sveiką burną. Ji padeda išlaikyti dantis sveikus, o tai reiškia, kad juos gydyti reikės kur kas rečiau. Dvi pagrindinės dantų praradimo priežastys – kariesas ir dantenų ligos. Kuo geriau užkirsite kelią šioms dviem problemoms, tuo didesnė tikimybė visą gyvenimą džiaugtis savais (ir sveikais!) dantimis.

Kai odontologas ir pacientas veikia išvien, didėja tikimybė išvengti dantų gydymo ir kitų ne pačių maloniausių procedūrų. Jūsų odontologas gali jums pasiūlyti burnos priežiūros kursą ir priežiūros planą, kuris padės išlaikyti sveiką burną.

Ar profilaktinė odontologija tinkama visiems?

Taip. Prevencija odontologija naudinga visiems, kurie turi savus dantis. Tiesa, žmonėms, kurie neturi dantų, tai irgi gali būti naudinga, nes reguliariai lankantis pas odontologą bus užkertamas kelias burnos vėžiui ar protezų sukeltam stomatitui. Profilaktinė odontologija labiausiai tinka vaikams ir jauniems žmonės, tačiau juk niekada nevėlu pradėti!

Burnos higiena plačiąja prasme

Odontologas ar dantų higienistas pirmiausiai apžiūrės jūsų dantis ir dantenas, o po to pasiūlys jums tinkamiausią procedūrą. Pagrindinis tikslas – padėti jums išlaikyti sveiką burną. Kai burna sveika, kur kas mažesnė tikimybė, kad skils dantis ar užklups dantenų ligos.

Dantų higienistas nuo dantų kruopščiai pašalins visas apnašas ir susidariusias plokšteles. Odontologas pademonstruos, kaip tinkamiausiai dantų šepetėliu valytis dantis ir naudotis dantų siūlu, kad būtų pašalinta kuo daugiau bakterijų (kai valgote ar geriate kažką saldaus, būtent bakterijos cukrų paverčia rūgštimi, kuri ir pažeidžia dantis). Dantų apnašos (akmenys) gali sukelti uždegimą, patinimą ir skausmą, jei nėra reguliariai pašalinamos.

Jūs sužinosite, kokios yra geriausios burnos priežiūros priemonės būtent jums, pavyzdžiui, odontologas ar dantų higienistas pasiūlys dantų pastą su tinkamu fluorido kiekiu.

Su odontologu ir dantų higienistu pasikalbėsite apie mitybos ir kitus įpročius, tokius kaip rūkymas ar alkoholinių gėrimų vartojimas – tai ypač kenkia jūsų dantims.

Ar mitybos įpročiai turi įtakos dantims?

Maistas ir gėrimai, kuriuose yra cukraus, turi neigiamos įtakos jūsų dantims, tad stenkitės kuo mažiau vartoti cukraus turinčių gaminių. Sūris, vaisiai, riešutai ar daržovės dantims tinka kur kas labiau.

Dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių ir mineralinių medžiagų, netgi gali padėti išvengti dantenų ligų ir apsaugoti nuo burnos vėžio.

Jei negalite apsieiti be kramtomosios gumos, rinkitės tik becukrę – tai paspartins seilių gamybą ir neleis burnai išdžiūti, o tai reiškia, kad seilės išlaikys rūgščių ir šarmo pusiausvyrą.

Kas yra dantų erozija ir kaip jos išvengti?

Dantų erozija yra emalio praradimas dėl rūgščių. Emalio tirpimas gali būti skausmingas ir sukelti dantų jautrumą. Maistas ir gėrimai, kurių sudėtyje yra rūgšties, tokie kaip citrusiniai vaisiai, gazuoti gėrimai, glotnučiai, vaisių sultys ar vaisinės arbatos, gali sukelti dantų eroziją, jei vartojami pernelyg dažnai ir dideliais kiekiais.

Norėdami išvengti dantų erozijos, rūgštinį maistą stenkitės valgyti su kitais maisto produktais, o rūgščius gėrimus gerkite pro šiaudelį. Taip pat rekomenduojama po valgio mažiausiai vieną valandą nesivalyti dantų, mat kiekvieną kartą, kai valgote ar geriate, jūsų dantų emalis suminkštėja, tad dantų šepetėliu galite šiek tiek jo pašalinti. Per valandą po valgio seilės atkurs tinkamą rūgščių ir šarmo pusiausvyrą.

Kaip tinkamai dantis ir burną prižiūrėti namų sąlygomis?

Rutina ir pastovumas – svarbiausi dalykai prižiūrint dantis:

  • Prieš eidami miegoti ir bent kartą per dieną valykitės dantis dantų šepetėliu taip, kaip rekomendavo dantų higienistas ar odontologas;
  • Jokiu būdu nepamirškite išsivalyti tarpdančių dantų siūlu;
  • Kadangi dantų šepetėlis nuvalo tik 60 procentų dantų paviršiaus, nepamirškite naudoti ir skalavimo priemonių – daugelyje burnos skalavimo skysčių yra antibakterinių sudedamųjų dalių, kurios padės išvengti dantenų ligų.

Nepamirškite!

  1. Tinkama kryptimi valykitės dantis.
  2. Naudokite dantų siūlą.
  3. Venkite tabako.
  4. Iki minimumo sumažinkite gaiviųjų gėrimų, kavos ir alkoholio vartojimą.
  5. Vartokite daugiau vitaminų, ypač kalcio.
  6. Reguliariai lankykitės pas odontologą.
  7. Nepamirškite naudoti burnos skalavimo priemonių.
  8. Nenumokite ranka į dantų ar dantenų skausmą, patinimus, uždegimus.
  9. Valykite liežuvį!
Užsiregistruokite konsultacijai