Dantų balinimas

/Dantų balinimas
Užsiregistruokite

Dantų balinimas

Dantų balinimas 2018-12-14T17:15:21+00:00
Dantų balinimas

Dantų balinimas

Kas yra dantų balinimas?

Dantų balinimas pašviesina dantis ir padeda pašalinti įvairias dėmeles bei pakitusią spalvą. Balinimas yra viena populiariausių kosmetinių dantų procedūrų, nes tai gali žymiai pagerinti jūsų dantų vaizdą. Dantų balinimą atlieka dauguma odontologų. Tiesa, balinimas nėra tokia ilgalaikė procedūra, tad kartais gali tekti ją pakartoti, jei norite išlaikyti ryškesnę spalvą.

Kodėl reikalingas dantų balinimas?

Išorinis danties sluoksnis vadinamas emaliu. Natūralių dantų spalva atspindi šviesą ir sklaidosi nuo emalio, sumišusi su po emaliu esančiu dentino sluoksniu. Kokia jūsų emalio spalva, daugiausiai priklauso nuo genetikos – tai ji veikia emalio storį ir tankį. Kuo plonesnis emalis, tuo ryškiau bus matomas dentino sluoksnis, o storesnis emalio sluoksnis visai kitaip „reaguoja“ su šviesa, tad ir dantų spalva atrodo šviesesnė. Kiekvieną dieną dantys pasidengia plonyte dangele, kuri „traukia“ dėmes. Dantų emalyje taip pat yra porų, kuriose gali atsirasti įvairių dėmelių, formuotis dantų akmenys.

Dažniausios priežastys, kodėl dantys ima keisti spalvą ir gelsti:

  • Tabako naudojimas;
  • Dantų spalvą keičiančių skysčių vartojimas (pavyzdžiui, kava, kokakola, arbata, raudonasis vynas etc.);
  • Nepakankamai gera dantų higiena.

Taip pat dantų spalva kinta su metais, nes plonėja emalio sluoksnis, o dentinas tampa tamsesnis.

Tamsesnių dėmelių gali atsirasti ir danties viduje. Dažniausia to priežastis – fluorido paveikti dantys, kai šie dar vystosi, t. y. vaikams. Kita priežastis – tetraciklino tipo antibiotikų naudojimas, kai motina juos geria antrojoje nėštumo pusėje, arba vaikams iki 8-erių metų, nes būtent šiuo laiku vystosi dantys. Taip pat dantų spalva kinta dėl patirtų dantų traumų.

Pats efektyviausias yra paviršinis dantų balinimas.

Kaip ruošiamasi dantų balinimui?

Būtina turėti omeny, kad kai kurios dantų problemos gali turėti įtakos dantų balinimui. Pavyzdžiui, prieš šią procedūra būtina susitvarkyti visus karieso pažeistus dantis, pašalinti dantų akmenis, išsigydyti šaknų kanalus etc. Ypač svarbu išsigydyti dantų ėduonį, nes balinamasis preparatas gali prasiskverbti pro karieso pažeistas vietas ir pasiekti vidinius dantų audinius. Taip pat jei jūsų dantenos yra pakilusios ir atsivėrusios kišenės, tų vietų išbalinti nepavyks. Balinimas taip pat neveikia bemetalės dantų keramikos, porcelianinių karūnėlių ir laminačių.

Balinimas gali būti atliekamas tiek odontologo kabinete, tiek namuose. Pirmiausiai odontologas nufotografuos jūsų dantis, kad vėliau galėtų stebėti spalvos pokyčius. Taip pat pabandys išsiaiškinti, kas nutiko, kad dantys ėmė keisti spalvą.

Toliau teks apsilankyti pas dantų higienistą, kad būtų pašalinti dantų akmenys. Kai visa tai bus atlikta, prasidės pati balinimo procedūra.

Jei pageidausite dantis balintis namuose, jums odontologas užsakys specialų balinamąjį gelį, puikiai tinkantį jūsų dantims. Paprastai jį reikia naudoti kas dvi ar tris savaites (griežtai naudokitės instrukcijomis, kad nepakenktumėte nei dantims, nei burnos gleivinei). Tiesa, galima tiek vaistinėse, tiek internetu įsigyti įvairiausių priemonių balinti dantims – jei norite juos naudoti, pirmiausiai BŪTINAI dėl to pasitarkite su savo odontologu.

Kaip balinami dantys?

Yra dvi pagrindinės balinimo rūšys:

  • Kai dantys turi nervus;
  • Kai dantys yra po šaknų kanalų gydymo ir nebeturi nervų.

Dantų, turinčių nervus, balinimas

Dažniausiai naudojamas balinimo gelis tiesiai ant danties paviršiaus. Šiame gaminyje yra vandenilio peroksido. Dantų balinimas atliekamas tiek odontologo kabinete, tiek namuose. Jei pasirinksite dantis balintis pas odontologą, gydytojas naudos stipresnės sudėties balinamąjį gelį. Speciali šviesa ar lazerio spinduliai sukurs dar geresnį balinimo efektą, taip pat greičiau bus matomi rezultatai. Odontologo kabinete balinimas trunka nuo 30 iki 90 minučių. Prireiks nuo vieno iki trijų apsilankymų – tai priklauso nuo to, kaip smarkiai dantys yra pageltę, koks balinimo metodas naudojamas ir kokio baltumo dantų norite.

Prieš pradėdamas balinti odontologas pirmiausiai apsaugos jūsų dantenas, o vėliau dantis padengs balinamąja medžiaga. Kartais balinamasis gelis apšviečiamas specialia šviesa, lazeriu ar naudojama speciali šiluma. Jei po procedūros rezultatas jūsų netenkins, odontologas pasiūlys balinimo procesą tęsti namie nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Jei pasirinksite dantis balintis tik namuose, odontologas paims jūsų apatinių ir viršutinių dantų atspaudus ir pagamins tik jūsų dantims tinkamus kandiklius. Kandikliai priglus ir aptrauks jūsų dantis. Namie kiekvieną kandiklio ertmę (danties įspaudą) užpildysite reikiamu kiekiu balinimo gelio, kurį jums paskirs odontologas. Kandiklį turėsite laikyti ant dantų bent kelias valandas per dieną ar tiesiog naktį. Daugelis žmonių per dvi ar tris savaites pasiekia norimą dantų baltumo lygį, tačiau kartais prireikia keturių savaičių ar net daugiau. Visgi nešiojamieji kandikliai nėra tokie geri, kaip balinimo procedūra, atliekama pas odontologą.

Dantų, neturinčių nervų, balinimas

Toks balinimas vadinamas gydomuoju, nes gali pagerinti danties, kuriam tvarkyti šaknies kanalai, vaizdą, mat dėmės, šiuo atveju, atsiranda danties viduje. Jei jums yra būtent taip, odontologas rinksis kitą balinimo techniką, nei aprašyta aukščiau. Odontologas balinamąjį užpildą įves į danties vidų, dantį užtaisys laikinąja plomba ir taip dantis turės būti kelias dienas. Jei reikės, procedūra bus kartojama, kol pasieksite norimą danties baltumą.

Po dantų balinimo procedūros

Jei pastebėjote, kad dantenos tampa skausmingos, ima šviesėti, kreipkitės į odontologą.

Balinimas nėra ilgalaikė procedūra, tad po truputį dantys vėl gali imti gelsti. Jei rūkote ar vartojate daug kavos, arbatos, kokakolos ar raudonojo vyno, galite pastebėti, kad po mėnesio dantys jau nebebus tokie balti. Jei stengsitės to išvengti, dantų baltumas išsilaikys nuo 6 iki 12 mėnesių.

Pakartotinė balinimo procedūra lygiai taip pat gali būti atliekama tiek odontologo kabinete, tiek namuose. Jei turite dantų kandiklį, gali balinti dantis vos pastebite, kad jie ima gelsti, tačiau prieš tai balinimo tvarkaraštį būtinai aptarkite su savo odontologu. Pasitarkite su gydytoju, kokie balinamieji produktai jums tinka labiausiai.

Rizika

Paprastai dantų balinimo procedūra neturėtų sukelti rimtų šalutinių poveikių, nors kai kurių žmonių dantys gali tapti jautresni. Gali atsirasti nežymus dantų dirglumas. Nėščiosioms dantų balinti nepatartina, nors ir nenustatytas ryšis tarp dantų balinimo priemonių ir vaisiaus vystymosi. Vis dėlto, kadangi procedūra yra ne gydomoji, o kosmetinė, dantų balinimą tikrai galima atidėti po gimdymo.

Jei manote, kad jums reikalingas dantų balinimas, po to jausitės geriau ir labiau savimi pasitikėsite – susisiekite su savo odontologu.

Nepamirškite!

  1. Tinkama kryptimi valykitės dantis.
  2. Naudokite dantų siūlą.
  3. Venkite tabako.
  4. Iki minimumo sumažinkite gaiviųjų gėrimų, kavos ir alkoholio vartojimą.
  5. Vartokite daugiau vitaminų, ypač kalcio.
  6. Reguliariai lankykitės pas odontologą.
  7. Nepamirškite naudoti burnos skalavimo priemonių.
  8. Nenumokite ranka į dantų ar dantenų skausmą, patinimus, uždegimus.
  9. Valykite liežuvį!

NAUJIENA! Siūlome unikalią trijų etapų sistemą patogiam dantų balinimui namuose. Plačiau skaitykite čia.

Užsiregistruokite konsultacijai