Protinių dantų rovimas
Protiniai dantys yra paskutiniai, kurie išdygsta žmogaus burnoje. Dažniausiai tai įvyksta 17–25 gyvenimo metais. Vis dėlto daugumai žmonių juos tenka pašalinti dėl vienos iš šių priežasčių:
- Kadangi šie dantys auga giliai burnoje, neretai negali normaliai išdygti ir įstringa žandikaulyje arba dantenose, o tai gali būti skausminga;
- Dygsta pasvirę netinkamu kampu ir spaudžia šalia esančius dantis;
- Jei burna nėra pakankamai didelė, žandikaulyje gali nebelikti vietos papildomam keturių dantų rinkiniui;
- Žmonės, sergantys gleivinės ir dantenų ligomis, negali pasiekti protinių dantų nei šepetėliu, nei dantų siūlu, tad dantys lieka neprižiūrėti ir greičiau genda.
Prieš protinio danties rovimo procedūrą
Su savo odontologu būtinai pasikalbėkite apie procedūrą ir išsiaiškinkite:
- Esamas sveikatos problemas;
- Kokius vaistus vartojate reguliariai;
- Kokio tipo nuskausminimas bus taikomas.
Per protinio danties rovimo procedūrą
Su visu pasiruošimu procedūra gali trukti net iki 45 minučių.
Procedūros metu bus pritaikytas vienas iš nuskausminimo būdų, tad skausmas nebus jaučiamas:
- Vietinis nuskausminimas. Gydytojas gali suleisti nuskausminamųjų vaistų į danteną šalia danties. Taip pat gali naudoti azoto oksido dujas;
- Vaistai suleidžiami tiesiai į veną, o žmogų apėmęs mieguistumas trunka visą procedūrą;
- Bendroji nejautra. Į veną suleidžiami vaistai ar duodama pakvėpuoti azoto oksido dujomis, kad visos procedūros metu žmogus miegotų ir pabustų jau tik po jos.
Odontologui gali tekti įpjauti danteną, kad pasiektų protinį dantį. Jei taip nutiktų, žaizda būtų užsiūta, kad greičiau užgytų. Tokios siūlės paprastai po kelių dienų ištirpsta. Jei ištraukto danties vieta būtų pernelyg plati, gali būti naudojami marlės tamponai, vėliau kas kelias dienas keičiami odontologo kabinete.
Po protinio danties rovimo procedūros
Žmonės į nuskausminamuosius reaguoja skirtingai. Jei buvo pritaikyta vietinė nejautra, žmogus gali jaustis gerai, budrus, kad netgi vairuotų automobilį. Kai kurie jaučiasi taip gerai, kad net gali grįžti į darbą ir atlikti įprastas veiklas. Jei žmogui buvo pritaikyta bendroji anestezija, greičiausiai jis bus pernelyg mieguistas ir net per silpnas tą dieną grįžti prie kasdienių užsiėmimų.
Daugelis žmonių po protinio danties rovimo procedūros jaučia nežymų skausmą. Gali šiek tiek patinti dantenos ir jaustis nedidelis nepatogumas. Tokia būsena paprastai trunka iki 3 dienų. Kad išrautoje vietoje esančios dantenos iki galo sugytų, gali prireikti ir kelių savaičių.
Po to, kai ištraukiamas protinis dantis, būtina vadovautis odontologo nurodymais – bus kur kas greitesnis gijimas. Štai keli patarimai pirmosioms trims dienoms po procedūros.
Galima:
- Ant žandikaulio pažeistoje vietoje dėkite ledo kubelius (šaldykite) – tai sumažins patinimą ir neleis keistis odos spalvai;
- Darykite pratimus: palengva išsižiokite ir užsičiaupkite – žandikaulis turi būti mankštinamas;
- Valgykite minkštesnius maisto produktus, tokius kaip makaronai, ryžiai, sriubos;
- Antrąją dieną po procedūros jau valykitės dantis, bet nesistenkite iš ertmės išplauti susidariusių kraujo krešulių;
- Naudokite vaistus, kuriuos skyrė gydytojas, kad sumažėtų skausmas ir atslūgtų patinimas;
- BŪTINAI kreipkitės į gydytoją, jei pakilo temperatūra, o patinimas ir skausmas neatlėgsta.
Negalima:
- Negerkite pro šiaudelį;
- Pernelyg intensyviai neskalaukite burnos (odontologas gali pasiūlyti burną skalauti vandeniu su druska arba specialiu vaistiniu preparatu);
- Nevalgykite traškių, lipnių ar kietų maisto produktų – jie gali pažeisti žaizdą;
- Nerūkykite – tai sulėtins žaizdos gijimą.