Dantenų uždegimo gydymas

/Dantenų uždegimo gydymas
Užsiregistruokite

Dantenų uždegimo gydymas

Dantenų uždegimo gydymas 2018-12-14T17:26:12+00:00
dantenu-uzdegimo-gydymas

Dantenų uždegimo gydymas

Galvojant apie dantų ligų prevenciją, tikėtina, kad didžiausias dėmesys skiriamas būtent patiems dantims, tačiau ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į dantenas – jos vaidina didžiulį vaidmenį kalbant apie dantų sveikatą. Daugeliu atvejų jautrios ir kraujuojančios dantenos yra dantenų ligų požymiai. Ką daryti, siekiant, kad dantenos būtų sveikos?

Dantenos ir dantų valymo technika

Neretai žmonės dantis valosi trindami juos kuo stipriau – mano, kad tai padės geriau nuvalyti dantis. Bet taip tik pridaroma dar daugiau problemų. Stipriai valant dantis pažeidžiamos minkštos dantenos. Tad visada geriau dantų šepetėlį rinkitės su minkštais nailono šereliais. Parduotuvėse ir vaistinėse galite rasti dantų šepetėlių su vidutinio kietumo ar net kietais šereliais, tačiau jų geriau nesirinkti – tokie šereliai tik subraižys dantų emalį ir pažeis dantenas.

Valydamiesi dantis naudokite tik švelnius sukamuosius, masažuojamuosius ar šluojamuosius judesius. Daugelis žmonių dantis valosi netinkamai – juos brūžina nuo vieno šono iki kito. Tai kenkia ne tik dantims, bet ir daro įtaką dantenų ligų atsiradimui, uždegimams bei kraujavimui.

Kai naudojate dantų siūlą, stenkitės juo nepaliesti dantenų – kitu atveju jas pažeisite, sukelsite kraujavimą, patinimą.

Dantenų ligos

Didžiąją dalį žmonių, vyresnių nei 35 metai, kankina įvairios dantenų ligos. Daugumai pasireiškia lengvesnės ligos formos, tačiau keli procentai žmonių gali susirgti ir periodontitu.

Kai žmonės nesilaiko tinkamos dantų higienos, burnoje daugėja bakterijų, o šios formuoja dantų akmenis, kariesą ir sukelia dantenų uždegimą, dėl kurio jos parausta ir ima kraujuoti. Daugeliui žmonių, sergančių dantenų uždegimu, jis nėra skausmingas. Jei dantenų uždegimas aptinkamas ankstyvojoje stadijoje, jį lengva išgydyti patobulinus burnos higienos įgūdžius. Užleistas dantenų uždegimas gali baigtis net danties praradimu.

Būtinai kreipkitės į savo odontologą, jei jaučiate nors vieną iš šių simptomų:

  • tarp dantų ir dantenų ima formuotis gilios kišenės;
  • valantis dantis ar iškart po to ima kraujuoti dantenos;
  • ima klibėti dantys;
  • kankina blogas burnos kvapas, burnoje jaučiamas nemalonus skonis;
  • dantenos yra patinusios, raudonuoja.

Kai dantenų uždegimas progresuoja, jis vystosi į periodontitą – būklę, kai dantenos ir kaulai, laikantys dantis, labai susilpnėja. Burnoje esančios bakterijos išskiria toksiškas medžiagas, kurios kenkia tiek dantims, tiek dantenoms. Negydomas periodontitas gali baigtis dantų praradimu.

Stomatitas

Dažnai dantenos skauda dėl atsiradusio stomatito – nedidelių burnos gleivinės pūslelių. Tokios opos gali atsirasti keliose vietose iš karto. Dėl to kramtymas tampa skausmingas.

Kodėl atsiranda tokios žaizdelės, nėra tiksliai žinoma, bet manoma, kad tai sukelia tos pačios bakterijos. Taip pat gali atsirasti dėl šalutinių autoimuninių ligų.

Dantenos ir tabakas

Cigarečių ir kitų tabako gaminių naudojimas ypač kenkia ne tik dantims, bet ir dantenoms. Žmonėms, kurie rūko, yra didesnė tikimybė susirgti įvairiomis dantenų ligomis – nuo uždegimo iki susidariusių skausmingų opų.

Dantenos ir hormonai

Moteris dantenų ligos kamuoja imant bręsti, per menstruacijas, nėštumą ir menopauzę. Siaučiant hormonams, daugiau kraujo priteka į dantenas, dėl to jos tampa raudonos, patinusios ir jautrios. Šie požymiai gali atsirasti prieš kiekvienas menstruacijas. Tai kamuoja ir nėščiąsias jau nuo antro ar trečio nėštumo mėnesio. Kai kurios moterys per menopauzę gali pastebėti, kad jų dantenos tampa sausos ir ima kraujuoti.

Kaip užkirsti kelią dantenų uždegimui

  1. Dantis valykitės bent du kartus per dieną;
  2. Bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą;
  3. Skalaukite burną dantų skalavimo skysčiu;
  4. Jūsų mityba turi būti gerai subalansuota – rinkitės vitamino C ir kalcio kupinus produktus;
  5. Gerkite daug vandens – ypač po valgio, taip nuskalausite bakterijas;
  6. Atsisakykite tabako gaminių;
  7. Negerkite ar nevalgykite labai karštų ar labai šaltų maisto produktų;
  8. Atsipalaiduokite – nustatyta, kad organizme padidėjus streso hormono kortizolio lygiui, visame kūne, įskaitant dantenas, padidėja uždegimų tikimybė.

Nepamirškite!

  1. Tinkama kryptimi valykitės dantis.
  2. Naudokite dantų siūlą.
  3. Venkite tabako.
  4. Iki minimumo sumažinkite gaiviųjų gėrimų, kavos ir alkoholio vartojimą.
  5. Vartokite daugiau vitaminų, ypač kalcio.
  6. Reguliariai lankykitės pas odontologą.
  7. Nepamirškite naudoti burnos skalavimo priemonių.
  8. Nenumokite ranka į dantų ar dantenų skausmą, patinimus, uždegimus.
  9. Valykite liežuvį!
Užsiregistruokite konsultacijai